vernisáž výstavy Život je dobrá věc

Život je dobrá věc je název nové výstavy v galerii Prostora a představí malířku Janu Vojnárovou a Josefa Bolfa. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17:30.

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava od pátku 17. května 2024 ukáže díla současné výtvarné scény ze sbírky dvojice Jany Vojnárové a Josefa Bofa. Bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. května 2024 od 17:30 hodin za přítomnosti těchto autorů. Součástí výstavy budou komentované prohlídky.

Sbírka Jany Vojnárové a Josefa Bofa ukáže díla například: Adela Babanová, Zbyněk Baladrán, Radek Brousil, Petr Cabalka, Jan Freiberg, Martin Gerboc, Jaroslav Grodl, Martin Herold, Igor Hosnedl, Jakub Hošek, Anežka Hošková, Krištof Kintera, Viktor Kopasz, Jiří Kovanda, David Landa, Laura Limbourg, Eva Maceková, Ján Mančuška, Jan Merta, Svatopluk Mikyta, Jaromír Novotný, Zuzana Ondroušková, Petr Pavlík, Jiří Petrbok, Michal Pěchouček, David Pinkava, Ivan Pinkava, Daniel Pitín, Paul Ryan, Alžběta Říhová, Pavla Sceranková, Vladimír Skrepl, Lu Jindrák Skřivánková, Markéta Soukupová, Jan Soumar, Jan Šerých, Pavel Šmíd, Adam Štech, Matej Štetiar, Jakub Špaňhel, Jiří Thýn, Jan Turner, Tomáš Vaněk, Daniel Vlček, Vobouch, Iva Vodrážková, Johanka Hrabíková Vojnárová, Jan Vytiska, Dušan Zahoranský a mnoho dalších.

Jana Vojnárová vystudovala ateliér malby u Vladimíra Skrepla, Michaela Rittsteina a Stanislava Diviše a ve své tvorbě tematizuje lidskou (zejména ženskou) figuru, kterou mnohdy abstrahuje či deformuje v kombinaci s neurčitým obrazovým prostorem. V jejích obrazech je patrná dvojrozměrná bariéra, za kterou můžeme nalézt rozvinuté lehce narativní příběhy postav a bytostí. Žánrová hravost s kompozicí tělesných vztahů někdy vede k volnějšímu, až k abstraktnímu malířskému rukopisu. Práce jsou přitom založeny na fotografiích, které Vojnárové slouží jako východisko či jako inspirace.

Josef Bolf absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru u Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Během své kariéry se účastnil několika zahraničních stáží. Od roku 1996 byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (aktivní v letech 1998 - 2002), kde spolupracoval s umělci jako Ján Mančuška, Jan Šerých a Tomáš Vaněk. Žije a pracuje v Praze. Bolfův umělecký styl lze charakterizovat jako výrazný melancholický jazyk s prvky grafiky, který osciluje mezi akrylem a olejem. Jeho práce odrážejí narativy z oblasti science fiction, komiksových knih a grafických románů, přičemž je patrný vliv středověké malby a uměleckých vizionářů, jako byl například William Blake.

Foto / Kateřina Fialová

29. 5. proběhla komentovaná prohlídka výstavy Život je dobrá věc s Josefem Bolfem a zakladatelkou galerie Marcelou Steinbachovou.